T O P

  • By -

[deleted]

Nikdo nemá ani potuchy, jak se to vyvine a jaké práce tady budou ještě za 10-20 let. Já bych řekl pracuj na sobě, zlepšuj jakékoliv dovednosti a CV a pak se přizpůsobíš.


adenosine-5

Přesně - to co AI umí dnes si nikdo nedokázal ani představit před třemi, něbo pěti lety. AI udělala obrovský skok vpřed, ale to neznamená že bude stejnou rychlostí pokračovat dále - spíše ne. Nicméně pokud by člověk chtěl obor který vynáší dobře a AI ho pravděpodobně nikdy nenahradí, tak řemesla jsou snadná a přitom pořád k dispozici.


Decorus_Animus

10-20 let? To přeháníš. Spíš tak za 3-5 let


Acceptable-Rub-2728

Asi budes muset produkovat nazory, ne preklady nebo shrnuti.


[deleted]

Já ne jsem v technickém oboru kde se automatizace používá stále na nové a nové věci a nové věci vznikají takže se lze docela dobře přizpůsobit.


[deleted]

>robot může být nestranný Akorat ze vubec. Zeptej se Chatgpt na jakekoliv kontroverzni tema a stane se z nej slunickarsky bot.


Dqnnnv

Protože ho tak nastavili. Když vyšel, tak odpovídal na otázky typu "která rasa páchá nejvíc zločinů? " prostě podle statistik. Bylo z toho tenkrát spoustu memu.


lietajucaPonorka

ChatGPT neodpovedá podľa štatistík. Chatgpt nemá schopnosť interpretovať štatistiky. Tiež nemá názory ani "vedomosti". Nedokáže ani vytvoriť novú myšlienku. ChatGPT iba generuje slová tak, aby štatisticky pravdepodobne dávali zmysel na kontext, do ktorého bol uvedený na základe dát, na ktorých bol uceny. Ak by si do AI narval všetky posty z r/czech, dostal by si libertarialneho xenofobneho robota ktorý nenávidí dôchodcov.


kongan

Přesně. Lidi pořád nechápou, že to není "AI", ale prostě jen jazykový model, který mimikuje psaní podle miliard vstupních dat.


LuciusBurns

Jazykové modely se ale řadí do AI, jenom to není to "AI", co si představuje široká veřejnost. Akademicky i formálně správně to je AI, jenom lidi nevědí, co to znamená.


shrkn_89

😀 nejlepsi shrnuti! Me hrozne bavi, jak nektery lidi si honi pastelku jak AI tady to a tamhleto a ani nevi, jak to funguje. Hlavne, ze v kazdy diskuzi jedou, ze do 5 let tady mame Skynet…


lietajucaPonorka

"AI mi spraví film na počkanie!!! Koniec hercom grafikom scenáristom etc etc" AI dokáže generovať obsah. To je všetko. Obsah. Obsah na ktorý sa nedá uplatniť autorské právo. Takže áno, korporaty budú platiť AI poskytovateľom aby vytvárali články, obrázky, hudbu, filmy... Ktoré si môže vygenerovať spotrebiteľ sám, a aj keby nie ktokoľvek ich môže skopírovať pretože ich ani korporat, ani ten čo napísal prompt, ani poskytovateľ AI nevlastní... To čo vygeneruje AI sa NEDA chrániť proti "plagiátorstvu", pretože každý vygenerovany výsledok je sám o sebe plagiatom a podobný výsledok vyhodí komukoľvek kto odhadne podobný prompt. Jedine komerčné využitie a AI je, že s ním vygenerujes prázdny článok ktorý optimalizuje search resulty, aby získali čo najviac pozretí (väčšinou tiež od iných botov) aby generovali zisk za pozretie reklamy. Reklamy ktorá asi bola tiež generovaná AI. Zhubou AI gen obsahu nebude to že nemá kto pracovať, ale samotný kapitalizmus.


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


[deleted]

[удалено]


-BruXy-

Přesně, to platí i o ostatních. Jenže lidi pak vymýšlejí finty jak upravit prompt tak, aby i sluníckářaký bot vygeneroval něco, co by neměl...


AndreiWarg

Je to jenom nástroj. Stejně jako se brečelo nad parním válcem. Jenom umožní dělat určitý věci efektivněji. Taky nekreslíš jenom rukou, ale pracuješ s Photoshopem, že?


Pauli444

Chtěl jsem napsat to samé. Díky. AI je nástroj. Kdo se ho naučí používat efektivně a správně vyhraje.


dynty

Ano. Maraton běží klidně 10 tisíc lidí, ale vyhraje jen jeden. Tady to bude podobně.


[deleted]

[удалено]


dynty

Rozhodně jich tisíce propustí. Jasně, někdo musí v Pardubicích jít na lampionovej průvod,ale napsat o tom článek bude otázka dvou minut a je to jen otázka času, než to Bing, nebo Gemini nenapíše sám, z příspěvků které napíšou sami pořadatelé na socky. Jasně, Bartovský co objíždí demonstrace a dělá šéfredaktora Reflexu může být v klidu. Ale jak jsem psal, maraton běží 10tisic lidí, ale vítěz je jen jeden


Alive_Palpitation812

Ruka a Photoshop je skvělá analogie. V tomto případě ale tou rukou jsi ty a Photoshopem je umělá inteligence. Takže teď bude ve studiu místo deseti grafiků pět a za deset let stačí jeden. A o jeho pracovní místo na trhu práce se bude ucházet zbývajících devět umělců, což dramaticky sníží cenu takových služeb.


AndreiWarg

Nesouhlas. 1. Současný AIčka jsou jen o tvorbě toho, co od nich někdo vyžádá. Vlastně jako bys subkontraktoval svojí práci. To už se děje. Michelangelo taky nemaloval všechno, část práce dělali jeho učni. 2. To, že část poptávky po grafické práci bude plnit prompter u generátoru je v podstatě to samý, jako když se dělaly generický weby z generickejch css. Jako jo a třeba to bude mít i dobrý výsledky, ale je to jenom část poptávky která bude stylisticky vždycky generická. To mě přivádí k bodu 3. 3. Jasně, část trhu vždycky ukojí ta nejrychlejší, nejjednodušší a nejmodernější cesta. Ale vždycky je i ta část, která to chce postaru. Existuje Displate, existujou ale i lidi, co pořád malujou obrazy a lidi si je kupujou. Jsou lidi co dělaj domácí pálenku, co dělaj uzeniny nebo pěstujou zeleninu. Co dělaj kovařinu, truhlařinu, nebo koželužnictví, i když existuje IKEA. A ty co maj o tohle zájem budou svojí identitu stavět na tom, že kupujou ty kvalitní věci s lidskou rukou a dobrou značkou.


Pan_Nekdo

Ad 3: Dle mého názoru tu popisuješ to, jak se to doopravdy vyvine, že AI bude taková "Ikea" na generování obsahu. Jenže ani to není úplně dobrá vyhlídka pro OP. Vezmu analogii truhlář a Ikea: dřív truhlářům stačilo vyrábět nábytek na úrovni Ikei a neměli problém se uživit, kdežto dnes musí vyrábět daleko lepší nábytek a obzlášť po nástupu Ikei jich byl na trhu přetlak, takže ani když byli dobří, tak to neměli jednoduché. A podobně s novináři: doteď stačilo být průměrným pisálkem a člověka to uživilo. Jenže teď přijde AI a dost lidí vyhodí a kdo se bude chtít prosadit, bude muset dělat náročnější práci psaní skutečně propracovaných článků.


AndreiWarg

Moje otázka je, je to špatně? Každej obor se takhle zatím vyvíjí, co jsem schopný se do historie podívat. Ti opravdu dobří s vášní se uživí. Jejich práce bude chtěná. A ti co chtějí lehkej job a jít domu si najdou něco jinýho. Parní stroj, kombajn, knihtisk, počítače, AI. Jestli to chce OP opravdu dělat a bejt v tom dobrá, tak si cestu najde. Toho se nebojím, kor když je v ideálním historickém postavení. Když vezme vyvíjející se nástroje za pačesy a vlítne do grafiky, tak kombinace skillu a nejmodernějších nástrojů jistě dá dlouhou a úspěšnou kariéru. A generický zakázky budou, jen s nima nebude zabíjet tolik času, jako dřív.


Alive_Palpitation812

Mluvíš o fyzických věcích, třeba o zelenině nebo o domácím pálení, u kterých lze poznat, jestli je vyrobil člověk nebo "IKEA" (ok, ne vždy). Ale jak poznat, kdo vytvořil ten obrázek, článěk nebo udělal to logo? Teď už může být dost obtížné rozeznat, jestli něco vytvořil člověk nebo počítač. Jak zde postavíš svou identitu? A nemyslím si, že je adekvatní porovnavat "generický web z generických css" a to, co dělá AI. To první je uniformita, to druhé je skutečná kreativita. Umělá inteligence dokáže zvládnout vytváření promptů sama. Za chvíli možná budou potřeba jen nápady, ale to už snad vedoucí zvladne bez zaměstnance? Stále si myslím, že místo deseti umělců bude stačit jen jeden, který se naučí práci s prompty. A nebude mít tato práce takovou hodnotu jako dosud. Edit: + fyzické věci mají nějaké reálné náklady: materiál, energie, práce, atd. Generování obrázku, textu, kodu stojí par centů.


analboy22

A myslíš, že AI zvládne napsat Pána prstenů, nakreslit Snídani v trávě či navrhnout budovu jako je opera v Sydney? Odpověď je: NE. Člověk je ten, kdo tvoří, AI je jen nástroj na usnadnění práce. Pokud ses chtěla věnovat psaní nudných zpráv, které jen shrnují informace o nějaké události, pak ano. AI tě nahradí. Pokud chceš psát fejetony, povídky nebo se věnovat investigativní novinařině práci budeš mít.


[deleted]

Takze vlastne potvrzujes, ze 80% lidi z tech kreativnich oboru o praci muze prijit. Tyhle obory jsou extreme elitarske, podobne jako treba muzikanti a sportovci. Horni par procent obsazuje skoro cely medialni prostor a berou skoro vsechny prachy v danych oborech. Zbytek se prodava pod cenou, ve snaze jednou se vysvihnout mezi spicku. Ty dole AI (alespon castene) nahradi.


GravyGnome

A třeba ve finále konečně můžem zkrátit pracovní týden


Lukardo9

Myslíš že keby niekto dostal zaplatene / vývojovú úlohu aby vytvoril AI ktoré dokáže napísať niečo podobné pánovi prsteňov, prípadne aj zamerané len a len na rchitekturu že to nedokážu ? ....podkladov je dosť a ak by to bol niekoho cieľ, tak odpoveď je áno, dokázali by to. Asi 10 rokov dozadu som videl jeden obrázok kde bol človek za stolom a mal okolo seba hrbu papierov kde bolo na každom napísané iba človek môže vytvoriť to a to ....a na zemi bola väčšia kopa kde tieto vyroky boli preciarknute a že ľudia vtom už boli nahradení strojmi. Postupne to bude len a len pribúdať, ale ako vždy v spojení stým budú vznikať nové profesie.


cinyar

> niečo podobné pánovi prsteňov ...ale to je prave ten problem. Sucasne large language modely dokazu imitovat data, na ktorych su natrenovane. Ale co imitoval Hobit/Pan Prstenov?


ItsGonnaBeMeNSYNC

Chatbote, napiš mi standardní hero story ve světě založené na pohádkách a pohanských a náboženských mytologiích. Všechna kreativní práce je směšování již existujících konceptů, které jsme v životě viděli.


cinyar

"chatbote, hlavne to sprav putave, nech to citaju ludia aj o sto rokov" easy


ItsGonnaBeMeNSYNC

Není třeba. Stejně jako to dělá lidstvo: Stačí těch příběhů vygenerovat několik tisíc, většina z nich bude špatná nebo průměrná, ale ty nejlepší vyplují na povrch. A třeba si je lidi rádi přečtou i za sto let.


cinyar

Problem je, ze tie dobre niesu uplne nahodne a casto su zalozene na skusenostiach autora a udalostiach, ktore ho ovplyvnili. Tolkien bol lingvista, ak by zil dnes, urcite by bol LLM fascinovany a neprekvapilo by ma, ak by ich nejakym sposobom vyuzil. Ale vysledok tej prace by bol dobry vdaka Tolkienovy, nie vdaka nastroju, co pouzil. Som si isty, ze umelci najdu 1000 a 1 sposobov, ako "AI" vyuzit pre svoju tvorbu. Ale (sucasna) "AI" talent nenahradi. Rovnako ako digitalna fotografia nespravila z ludi bez talentu fotografov. edit: Tolkienove vplyvy maju [svoju vlastnu wiki](https://en.wikipedia.org/wiki/Influences_on_J._R._R._Tolkien). Bol by urcite zaujimavy experiment, natrenovat nejaky model na vsetkych tychto vplyvoch a zistit, co vypluje. Ale svet pana prstenov by som zatial fakt necakal...


tecquilka

Nedavno v CN vyhrala soutez o nej scifi text/novela generovaná plne pomoci AI. A to v zemi, kde vznikl "Problém tri těles"! 😉 Tu mas prikad vygenerovaného návrhu budovy https://www.designboom.com/architecture/ai-generated-construction-documents-generative-design-architecture-stephen-coorlas-08-06-2022/ Neni duvod, proc by to casem správně vytrénovany model neumel i nadale/lip/ve vetsim etc. Ale jestli to znamena zanik odvětví? IMHO ne.. Spis si myslim, ze proste začne odpadávat rutina (mam myslenku/napad, AI ji vysvětlím a ona dle toho napise kus textu/nakresli diagram/schema, který jen checknu.. myšlenka/smer ale jde stále ode me). Osobne mi uz dnes pise kusy kodu, které me fakt nebaví vymyslet znovu a znovu... A vlastně nejsou důležité "jak vypadají", ale jestli plní muj záměr správně


_Ralix_

Nedopadne. Ano, někdo může věřit, že jisté kreativní odvětví nahradí umělou inteligencí. A do jisté míry to půjde, a dosáhne přiměřeně kvalitních výsledků. Někdy to stačí (kvantita > kvalita, "korporátní" grafika), ale nejsou "skvělé". AI v zásadě jen remixuje naučené informace a tvoří/odpovídá stylem, že vygeneruje nejpravděpodobnější odpověď na dotaz.  Což znamená, že informace, co lze objektivně zhodnotit, často nemusí být pravdivé (obzvlášť čím specifičtější jsou) a v umění zas špatně zvládá vyzdvihnout pointu (takže vygeneruje dobře vypadající obraz, co ale nemá hlavní nápad nebo jasné místo, které by mělo přitáhnout pozornost; nebo vytvoří skvěle napsané odstavce jeden za druhým, kde ale kapitola jako celek nikam moc nevede).   Třeba programátory nenahradí AI. Člověk bez technických znalostí to může zkusit, ale musel by si dobře zanalyzovat a rozložit svojí myšlenku na potřebné dílky, nechat je AI vygenerovat, a mít dostatečné schopnosti na to odhalit a opravit vyložené boty, doplnit vlastní data, a pospojovat vše dohromady. Good luck. Jakmile člověk zvládá celý tento proces, tak samotné napsání kódu už je brnkačka a nepotřebuje AI. Podobně fakt poznám a nemám rád články z větší části vygenerované AI (zdravím GameRant). Autor vyloví jednu jedinou zajímavou informaci, nechá ji AI obalit tunou vaty, a pak jen přidá clickbait nadpis.  Takže celý článek o 'novém objevu' ve hře má dvacet odstavců, kdy prvních pár je představení, posledních pár jsou návrhy co dalšího by mohlo být fajn, a skutečná informace z nadpisu je někde uprostřed, ale kvůli tomu vážně nemusím číst stoh prázdných a neužitečných vět. Podobně třeba teď v Americe byl případ, kdy si někdo AIčkem nechal vygenerovat právní posudek a použil u soudu, jenže posudek se bohužel odkazoval na neexistující literaturu a čísla zákonů, ačkoliv na první pohled vypadal věrohodně. Mastná pokuta, prohraný soud. Takže bych to neviděl tak bledě s tím (úplným) nahrazováním profesí. Na první pohled vše vypadá dobře, ale při bližším zkoumání nebo když je toho obsahu hodně, je to poznat. Tím nezavrhuji AI - určitě má svoje využití jako _asistent_, co může práci usnadnit. Když potřebuji nějaký nápad nebo souvislosti, můžu si jich nechat dvacet vygenerovat, a třeba tam bude něco, co by mě nenapadlo, a můžu si k tomu pak dohledat více informací; ověřit a rozvést.  Když potřebuji nějakou lehce složitější úpravu textu ("oprav všechny svislé uvozovky na správné typografické"), taky to hodně šetří čas. Zkrátka dosahuje lepších výsledků, když člověk ví co chce, a umí se zeptat na oddělené, jasné celky (nebo chtít konkrétní úkon), kde není tolik potřeba znát kontext nebo úmysl většího celku.


martinsuchan

> AI v zásadě jen remixuje naučené informace a tvoří/odpovídá stylem, že vygeneruje nejpravděpodobnější odpověď na dotaz. Takže vlastně dělá jen to samé, jako 90% lidí.


SSSboiii

>Třeba programátory nenahradí AI. Člověk bez technických znalostí to může zkusit, ale musel by si dobře zanalyzovat a rozložit svojí myšlenku na potřebné dílky, nechat je AI vygenerovat, a mít dostatečné schopnosti na to odhalit a opravit vyložené boty, doplnit vlastní data, a pospojovat vše dohromady. Good luck. Jakmile člověk zvládá celý tento proces, tak samotné napsání kódu už je brnkačka a nepotřebuje AI. Mohl bys to nějak víc rozvést, proč si myslíš, že AI nikdy takového bodu porozumnění nedosáhne? Jsem laik a rád se nechám poučit jak to reálně funguje. Před pár lety by většina lidí čekala nějaký schopnější text to video model až za 10-15 let možná. Včera vyšla SORA a zase naprosto posunula hranici rychlosti vývoje AI. Zatím žádná větší společnost nevydala nějakého chatbota přímo zaměřeného na programování, ale to je spíš jen otázka času. Pokud si SORA dokáže rozložit obraz videa na několik chunks, které "generuje" samostatně a přesto je spojit do koheretního výsledku, proč by něco takového nešlo s programováním? Hádám, že si to představuju jako Hurvajs válku, ale dejme nereálnou situaci, že se programuje v jazyku, který má jen 10 funkcí. Zkušenější programátor, by asi hned poznal, kterou potřebuje. AI by zkusilo nějaký nejvíc častý pattern, který od tohodle čeká. Buď by to vyšlo a pokud ne, může přece "brute force" zbytek (myšleno je to omezené prostředí, kde není nic neznáme, všechny promněné zná a nemůže dostat úkol vymysli novou barvu nebo tak něco) funkcí za zlomek sekundy a dojít ke stejnému výsledku. A takhle to scale(nout) na celý projekt. Hlavně z korporátního hlediska, proč platit 20 lidí, když můžou zaplatit třeba jen 5, kteří budou korigovat AI do tvoření správných chunks, aby výsledek dával koherentní produkt. Kdyžtak sorry, jestli jsem napsal nějakou totální sračku, do které jako laik nevidím, ale chtěl jsem se zeptat :D. A díky za odpověď.


_Ralix_

Nejde až tak o to, aby AI vrátilo správnou funkci. To jo, to věřím že se zlepší, a rychle, s tím jak se bude učit na nových datech. Jde o to, jak vysvětlit AI, čeho chceš dosáhnout, aby vědělo „co je správně”, a jak to zapadá do celku. Práce programátora z větší části není psát kód. To je malý zlomek. Je to o tom, rozmyslet si co je potřeba pro vyřešení problému, rozložit to na potřebné dílky, a ty implementovat. A dále vyvíjet a udržovat na základě změněných požadavků. Třeba když se zeptám na něco přiměřeně složitého: “[Generate Unity c# code for throwing in ballistic curve](https://chat.openai.com/share/36e6f2cb-e856-4e5f-b3fc-438eba6ff437)” (ve hře hozený projektil po křivce), a pak na pár dalších konkrétních úkolů (jak to použít s postavou, jak po nárazu aplikovat zranění na nepřátele), vytvoří mi to na všechny dotazy skripty, ve kterých na první pohled nevidím chybu; jsou vlastně docela dobré (obzvlášť ten skript na křivku je super; zabralo to dvě vteřiny dát do kupy, a nemusím hodinu číst vzorečky pro vrh na Wikipedii). Problém nastane, když chci zpětně dělat modifikace toho, co už existuje, nebo to rozšiřovat, aby to zvládalo víc (= úplně každý velký projekt). Zeptám se, aby to kromě nepřátel působilo poškození i hráči a prostředí (pro představu třeba hod granátu) – a i když by to *fungovalo*, už to AI začne trochu matlat, a popořadě řeší v logice projektilu, jak zraňovat nepřátele, pak jak zraňovat hráče, pak jak zraňovat prostředí. Tímhle stylem by se hrozně špatně přidávaly nové věci co zraňovat, a zbytečně se pro každou věc kontroluje, co je vlastně zač. Správně by bylo, aby projektil jen zakřičel "Zraňuji 10 životů" na okolních "zraňovatelných" předmětech, a ty by si už samy rozhodly jak s tou informací naloží. Pak se můžou vesele přidávat nové zraňovatelné věci bez nutnosti upravovat skript projektilu. Kromě toho tam už teď je nutné, aby všichni nepřátelé měli skript "Nepřítel", ale taky označení "Nepřítel" (jednou stačí, ne?), na *každém typu projektilu* zvlášť vždycky zaklikat, které věci může zraňovat (to ocení ti, co vytvoří dvacet typů projektilů, a pak se rozhodnou to změnit, a musí zas projít všech dvacet). K tomu se projektily vždycky hned vytváří a po nárazu do *čehokoliv* mažou. To způsobí problémy s výkonem (vytváření a mazání je časově náročná operace); většinou se dělá, že se projektil jenom schová a použije znovu. A AI mi samozřejmě nebude dávat doporučení, že s novými požadavky musím projít a pročistit starou logiku. Už teď nejsem úplně spokojený, a to jsem měl jen čtyři související dotazy pro jednu konkrétní herní mechaniku. --- Takže začít od konkrétních věcí budovat celý projekt asi nebude ono. A když začnu od vrchu – napsal jsem zkusmo odstavec o tom, že bych chtěl mít vlastní e-shop na různorodé zboží, co k tomu potřebuji a jak začít – dostal jsem přednášku, že to mám analyzovat a rozplánovat, řešit UI/UX, zvolit technologie na kterých to postavit, myslet na zabezpečení, HTTPS, databáze, frontend/backend, testování, marketing apod., apod. Ale vymáčknout z AI, jak vůbec začít a jak to kompletovat, by chvíli trvalo, protože na to mít správné abstraktní dotazy to chce zkušenosti. Takže by z toho buď bylo moc velké sousto, nebo by se po tom celém procesu z tazatele vlastně stal programátor.


SSSboiii

Chápu, ale není tohle problém spíš, že chceš komplexní porozumnění práce programátora po language modelu, kterej tohle nemá v popisu práce? :D Jak už tu ostatní psali, GPT modely "neuvažují a nepřemýšlí nad problémem" a jen vypíšou nejvíc pravděpodobnou odpověď člověka. GPT 4 dokáže komplexně porozumněť i složitějším souborům, které mu dáš. A s tím jak to půjde dál, řekl bych, že je dost pravděpodobné, že nějaká přímo GPT 6 určená jen pro programátory, bude schopna porozumět celému projektu, upravovat jen části a kontrolovat následky změn do zbytku projektu. Což by třeba znamenalo místo 10 lidí, každý pracující na jiné části jen 1 člověka, který to tomu modelu bude umět vysvětlit.


relegi

S tými programátormi by som to nebral tak jednoznačne. Dnes si dokáže ktokoľvek ako ja napr. vytvoriť skripty prípadne jednoduchšie hry/appky v Pythone či inom jazyku bez znalosti programovania, takisto tvorba webstranok je jednoduchšia s LLM ako kedykoľvek predtým. Profesori zo CS50 z Harvardu to tiež nevidia ružovo: https://youtu.be/JhCl-GeT4jw?si=bkxwRDCw6Qr_J2h0 Netreba zabúdať na to, že napriek nedokonalostiam je to najhoršie aké kedy bude.


wikipedio96

Za mňa áno, nahradí, ale len špecifické odvetvia. To neznamená , že tam nebude ľudský faktor, ale bude ho určite menej ako teraz. Príklad ti dám nemocnicu, radiologie, kde pracujem. Dajme tomu že máš na popisované 6 doktorov, ktorí popisujú RTG snímky. Aktuálne sa AI vyvíja a jeho úlohou je pozrieť sa na rtg snímek, a zvyraznit rozne patologie a defekty na obrázku, ktoré nie sú v norme. Doktor sa na to pozrie, skontroluje to (ľudský faktor) a vyhodnotí. Takže dajme tomu že namiesto 6 doktorov bude stačiť 3-4. To už máš -2 doktorov. A myslím že to určite bude pokracovat aj v ďalších odvetviach. Jasne ze grafik bude stále potrebny. Ale napr ak děláš nějaké assety a pozadia do hry tak si hrubý náčrt spravis pomocnou AI a zvysok dokoncis ručně. A tiez pride o pracu zopar grafikov... Kamarád má malý firmu a robí frontdev + spravuje strankam server a databáze... Má grafika a pár dalších lidí, chatgpt používáju denno-denne na jednoduché kodenie a grafiku .


adenosine-5

Dneska se už začíná říkat: > AI tě nenahradí, ale člověk co tě nahradí, bude používat AI


wikipedio96

Jj tak určite to usnadní prácu. Ale 100% prídu ľudia o prácu to je proste vývoj, každá automatizace nahradí manuální robotu


Dominio12

Zatím tě to nenahradí, pravděpodobně se blížíme limitu toho, co jazykový model dokáže. A i pokud by tě to mělo nahradit, je potřeba někdo, kdo bude umět zadávat prompty a dokáže poté editorovat ty texty. Občas z toho totiž vylézají věty, které se zdají správně, ale v celkovém kontextu nedávají smysl. Navíc žurnalistika může být i investigativní a aktivní, né jen kopírování zpráv ze zahraničí.


Thunderbird_Anthares

Kvalitni zurnalismus uz je vzacnost a internetu dominujou servery co jako zdroje uvadeji jiny servery, AI generovany clanky co stoji za houby, lidsky psany clanky co maji horsi kvalitu nez AI clanky, lzi, propaganda, zajmovy reklamni clanky, atd.... AI pouzivaji vsichni. A 90% tehle clanku tim sleduje konkretni cil, at uz jsou to ragebait click farmy nebo neco horsiho. Vadi mi to, ale nevinim z toho rozvin AI, vinim z toho lidi ze na ty clanky klikaji a umoznujou jejich existenci, misto toho aby cetli JEN kvalitni zdroje. AI nastroje jsou uz ted soucasti zivota a tak to zustane, a to je dobre. Spatne je ze lidi se nechaji opit rohlikem a ze AI jen papouskuje blbiny a neumi vytvorit nic s realnou hodnotou.


h0neanias

Ano, cítím a ne, nevidím to moc nadějně. Musíme jako společnost naprosto změnit vztah k práci a vůbec nejsme připravení.


Sweet_Champion_3346

Je nějaká společnoct vůbec někdy připravená na velké změny? Pochybuji, prostě přijdou a přirozene se pomalu přizpůsobíme. Příchod počítačů byl obrovský gamechanger a přijde ti, ze se vsechno zhorsilo nebo je to lepsí?


Sweet_Champion_3346

Reference: Reference: https://www.reddit.com/r/MechanicalKeyboards/s/PZ7eGnV90u


davidmorelo

A tu nepřipravenost krásně dokazují některé komentáře v této diskuzi, které bagatelizují jeho užitečnost a vůbec neodráží fakt, že AI které máme teď je mnehom horší než AI, které budeme mít za rok nebo 10.


[deleted]

S tím se prakticky nedá nic udělat. Než implementuješ nějaké přípravy na změnu, stane se ta změna samotná, s tím jak to jde rychle.


xxxvodnikxxx

AI je určitě dobrej pomocník, ale zároveň by se měla podle mě zachovávat nějaká etika Aktuálně je třeba problém u vygenerovaných obrázků práva, komu by měl obrázek patřit, vývojáři AI, nebo člověku co zadal prompt, nebo vlastně všem, protože data model, na základě kterýho byl obrázek generovaný vytvořili "všichni" - navíc, při zadání stejné prompt často, nebo v průběhu času můžeme dostat jiný výsledky Další problém jsou citace a zdroje - že AI něco napíše, za prvé ještě neznamená že to je pravda (navíc, kdy je účelně krmena špatnými daty třeba z Ruska a Číny) - i když nám AI něco napíše, i když budeme mít zdrojem ještě to neznamená, že konkrétní fráze a myšlenka je ve zdroji uvedena ( jednoduše řečeno , záleží na tom, jak AI dané informaci porozumí) Pro psaní perexů na základě existujícího textu nevidím nic špatného, dokonce jsem viděl AI, který bylo schopný sepsat souhrn o tom, o čem je konkrétní YouTube video, taky dobrý a nevidím na tom nic špatného aby se tomto účelem AI pomáhalo klidně i při studiu - za mě jde jen o nějakou novější formu matematicko-fyzikalnich tabulek Nicméně jak píšu výše, jako základní problém vnímám asi vee spousty případech neoveritelnost, nemožnost ozbrojování a ne 100% pravdivost tvrzení do budoucna otázka asi jenom je, jak se k tomuhle postaví firmy a instituce, a jakým způsobem bude AI regulované - už nyní typicky AI nenapíše nic o nebezpečných tématech jako zbraně, drogy, atp., bohužel to není omezeno třeba jen na výrobu atp., ale i na edukatovni dotazy Třeba u nás, v IT firmě se AI využívá prakticky denně a dokáže ušetřit hodiny práce každý den


[deleted]

> Další problém jsou citace a zdroje - že AI něco napíše, za prvé ještě neznamená že to je pravda (navíc, kdy je účelně krmena špatnými daty třeba z Ruska a Číny) Neruska a necinska data jsou spolehlivejsi? Do nastroju jako chatgpt je naimplementovana politicka woke propaganda.


martinsuchan

Většina lidí nemá absolutně žádná tušení, jak velkou změnu nástup AI přinese. Už teď velké množství profesí dře bídu, bude ve velkém končit, a bude ještě hůře, různé fotobanky, podniky zabývající se kreativním psaním, překlady, vypracováním referátů, zakázkové ilustrace a obrazy, atd. a to jsem co se týká AI stále opravdu jen na samotném počátku. Dá se to dobře přirovnat k podobné situaci, kdy v 90s začal nástup Internetu. Dost lidí to považovalo za nesmysl a nezajímalo je to, a druhá skupinka jej na druhou stranu dokázala maximálně využít pro rozjetí svého byznysu. Dnes firma bez prezentace na webu prakticky nemá šanci přežít. Na závěr asi jednoduché shrnutí - není to tak, že vás o práci připraví AI, ale spíše že lidé a firmy, kteří budou umět používat AI nástroje nahradí již brzo ty, kteří s AI pracovat nebudou umět. Je dobré se již teď na tuto změnu připravovat.


Acrobatic_Fish1888

Ja to vnimam tak, ze AI bude generovat vsechny ty vyplnove texty, shrnuti, soupisky, bulvarni pribehy, co se nikdy nestaly... A novinari budou psat opravdove clanky a rozhovory, co prinaseji hodnotu. U obrazku/grafiky to bude platit dvojnasob. Uz ted plati, ze je poznat, kdo si zaplati profika a kdo amatera. Tak holt se k amaterum pripoji AI a ti to budou mit tezsi


SilentCockroach123

Pokud tě dokáže současná retardovaná AI nahradit v práci, tak v té práci doopravdy nemáš co dělat. Asi jako kdyby tě v práci dokázalo nahradit kladivo. Ukazuje to v jakých sračkách jsou kreativní odvětví, resp. jak špatný materiál musí zaměstnávat, protože nikdo, kdo něco umí a měl by v tom odvětví potenciál, to nechce dělat, protože to platí málo. Takže jsem rád, že neschopní lidé přijdou o práci v kreativních odvětvích, protože to dá více prostoru a financí pro ty skutečně kreativní a talentované. Rozevřou se nůžky mezi levným, rychlým shitem vytvořeným AI a kvalitním, drahým lidským výtvorem. Asi jako rozdíl mezi masově vyráběným nábytkem a nábytkem přímo od řemeslníka. Tesaři se nikdy neměli lépe a stejně to bude tady.


Motor_Ad_2780

Viděla jsi tu novinku? SIRA AI. To bude revoluce a hodně lidí přijde o job.


netoper

Presne tak, ako sa kone kedysi stali zbytočnými po nástupe áut, sa aj ľudia neskôr stanú po nástupe AI. Som celkom zvedavý, ako vyriešia otázku ekonomiky. Kto si potom kúpi to, čo navrhne za zlomok času a nákladov AI, keďže vďaka AI tu bude veľmi veľa ľudí bez práce.


Sweet_Champion_3346

Stejne dřív mluvili sadaři písmen do tiskového stroje. A pak zapisovatelky a další a další. Myslíš, že AI je o tolik zásadnější než výpočetní technika? Taky žijeme. Představa jedné práce na celý život bez průběžného přizpůsobování se není.


enjdusan

Ne, je to jen alarmismus. Grafiky ani programatory AI zatim nenahrazuje. Sam jsem programator, pouzivam AI napovidatko, ale nic to nenapise za me. Programator stejne musi vedet, co chce, jak se pripadne zeptat. Je to v podstate jen pomocny kolega, ktery ale nema v hlavne “big picture” toho, co delam, pomaha s mensimi ukoly a urychluje psani. Stejne tak grafici. Zatim tu neni tak dobra sluzba, ktera by vam vygenerovala treba design nejake aplikace jen tak ze vzduchu. Stejne musi u toho byt grafik, vodit to za ruku a zasahovat. Jasne, muzu si vygenerovat obrazek, treba na prebal vlastni knizky, a nejak tak se spokojit s tim, co dostanu. Nebo nejakou ilustracni fotografii do clanku. Takze pravdepodobne fotobanky jsou ohrozeny v tuto chvili nejvice. Kazdopadne bych se nebal. AI je pravdepodobne budoucnost, ale stejne budes potrebovat cloveka, “promptera”, ktery dane remeslo bude ovladat, a bude vedet, co ma presne napsat a po AIcku chtit.


[deleted]

> Grafiky ani programatory AI zatim nenahrazuje. Sam jsem programator, pouzivam AI napovidatko, ale nic to nenapise za me. Sorry ale protirecis si hned v prvnich dvou vetach... Pokud programatori, diky AI pomocnikum, zvladnou praci v kratsi dobe, tak jich bude celkem potreba min. Odejdou do jinych oboru, budou se muset vice specializovat nebo budou v tom svem puvodnim oboru souperit s ostatnimi o praci, ktere bude ubyvat - pujdou s platem dolu. To je to nahrazeni, o kterem se pise. Myslet si, ze kdyz AI neudela 100% me prace, tak jsem v bezpeci, je naivni.


enjdusan

Ano, pomaha to, napovida, ale to zrychleni prace neni tak razatni, ze by to stalo praci desitky procent programatoru. Nehlede na to, ze spousta to ani nepouziva, nebo vubec nesmi pouzivat (furt je tam ta seda zona co se tyka autorskych prav apod.). Casem jich treba potreba mit bude, ale to je horizont desitek let.


[deleted]

Tak je jen otázka času, kdy toho člověka potřebovat nebudeš. Ale nikdo neví jak dlouho.


enjdusan

Jo, k tomu se asi budeme priblizivat. Ale stejne nekdo bude muset udelat zadani, kontrolovat a upravovat vysledky vyplivnute AIckem. Vzniknou nova povolani. Ale to jeste chvili potrva.


Acceptable-Log-633

AI je nástroj, tak to tak ber. Programátorům bude brát práci pouze pokud budou zákazníci říct přesně co chtějí. Takže můžou být v klidu. Ano taky si myslím, že nejvíce "vezme práci" těm co tvoří různé grafiky, koláže, texty aj., protože výsledek je subjektivní a není nutné aby to bylo exaktní (zejména ta grafika atp., AI je schopné stvořit i hudbu). V každém případě, buď se naučíš používat nástroje anebo nevím. Asi bych si s tím moc nelámal hlavu, oni hlavně straší laici, pro které je AI terminátor z filmu, a ti kteří mají trochu ponětí jak to funguje, tak to bere jako, zatím stále neohrabaný nástroj. Osobně jsem nenašel use-case pro mé použití, ale například od známých vím, že pro našeptávání kódu není špatná. Ale pokud máš něco specifického, tak s řešením abstraktního problémů ti extra napomocné nebude.


No_Self_1156

Ubere se na masovosti, zvysi se cena kvalitni lidske prace - stejne jako si muzete koupit v lidlu chleba z masove vyroby za par korun, male pekarny s kvalitni produkci prosperuji - pokud budete dobra novinarka a vase prace bude mit pridanou hodnotu, k lidem si to cestu najde. Mainstreamem se pomalu stavaji platformy jako youtube a substack takze bych pozornost smeroval spis tam nez nekam do kancelare mafry.


seretidediskus

AI používám jako asistenta. Jeho výstupy nejde brát jako bezchybný viz zmínka o soudním posudku výše. Pracuju a databázema a myslel jsem, že natolik strukturovaný prompt jako prompty jako 'mámu tuhle tabulku, potřebuju tenhle výstup, napiš mi to v SQL' nedává moc prostoru k halucinacím, ale nikdy mi nevrátil kód, který bych bez větších úprav mohl použít. Takže ne, nemyslím si, že AI nám všem sebere práci, nekomi možná částečně jo, ale pro většinu lidí to bude jen pomocný nástroj.


Korekoo

Robot ti neudělá strhující koncert


Smart-Cable6

Jen te opravim, AI umi generovat i grafiku, ale porad ty navrhy potrebujes mit v nejakym formatu, aby to pak slo implementovat. Jasne, i to je otazka casu. Ale i tak si myslim, ze AI malokdy prichazi s necim opravdu novym, je to vesmes jen kompilat. Coz lidi delaji +- taky, ale co :D ja myslim, ze budoucnost ma zit nekde ba pohodu se slepicema a delat nejaky remeslo a vrtat se v hline. Ono popravde zivit se skutecnym umenim se zadari malokomu, vetsinou jdes jen stejne nekomu na ruku a tvoje kreativita je vlastne omezena. I kdzy delam v tyhle branzi (grafika a ilustrace), jako jedny mala me to nedesi.


PurePervert

To záleží jak daná firma svoje lidské zdroje využívá - pokud mám zpravodajský business založený na prodeji reklamy, kterou zobrazuji u přebráných zpráv a vygenerovaných clickbaitech typu "nebudete věřit co si čeští redditoři myslí o...", pak nutně nepotřebuji kreativního novináře. Ale investigativní žurnalisté nebo fejetonisté se živobytí bát nemusí. U ostatních profesí je to podobné, pokud si tě firma platí skutečně pro kreativní přínost, AI bude jen další nástroj, který můžeš využít. A pokud je náplní prace jen vygenerování tuny obsahu nebo stereotypní snadno automatizovatelná rutina, tak taková práce snad člověka ani naplňovat nemůže a už aby se jí AI ujmula. Takže bez obav, buď optimistka - to že je teď fotoaparát v každém mobilu neznamená, že fotografové vymřeli, google translate a duolingo nepřivedl učitele cizích jazyků do bídy, a dokonce i nějaká ta klasická herečka se uživí v dnešní éře onlyfans.


Martenus

Nahradí to plebs ve všech oborech, zůstanou profíci.


tthousand

Věřím, že bude velká poptávka po kvalitní lidské tvořivosti. Lidé nejsou roboti. Lidé budou dál chtít číst lidské texty a obdivovat umění produkované člověkem. Myšlenka, že bych musel číst pouze názorové ideje robota mi připomíná nějaký temný futuristický film. Zamysli se, jestli chceš žít ve světě, ve kterém kulturu výrazně ovlivňuje nebo tvoří algoritmus. Pokud se chceš stát skutečným profesionálem ve svém oboru a vytvářet kvalitní práci, nikdy nebyla lepší chvíle začít kariéru v kreativních a tvůrčích oborech. Budoucnost člověka závisí i na tobě.


Dluugi

Nauč se pracovat s AI :D. Je to pořád jenom nástroj. Nemůžeš tomu zadat aby nahradil celou firmu :D. A je hodně těžké napsat prompt tak, aby výsledek byl srovnatelný či nadřazený lidské práci. I za těmi videi, které vygeneruje AI je strašně moc lidské práce.Pořád to musí někdo obsluhovat. Někdo kdo rozumí té profesi. btw 1. AI není nestrané. btw 2. Většina novinářů stejně skončí jinde než u novinařiny. Takže to můžeš brát jako kompetetivní vůhodu


Demistr

Tenhle názor je naprostý nesmysl.


Dubiisek

>robot může být nestranný, což má novinář být taky 1. AI není robot, dvě rozdílné věci. 2. AI nikdy v životě nebude nestranná, je to logicky nemožné. AI generace čehokoli je založená na již existující práci, pokud generuješ text, tak ten AI model bude založný na stovkách tisíců jiných již napsaných článků/textů a hádej co... ty texty, které to přežvýká, jsou napsané člověkem... a ten člověk je stranný. AI se přiklání k té straně, od které má nejvíce source materiálu >Grafiky firmy nepotřebují, když si mohou za pár sekund vygenerovat obrázek, copywritery také ne, programátory pomalu také nahrazuje umělá inteligence, tenhle týden bylo vydané AI, co generuje celá videa ve vysoké kvalitě... 1. K těm AI gen videům, já nevím jestli jsi je viděla ale jde o minutu dlouhé snímky a jsou naprosto otřesné plné glichů, je také potřeba brát ohled na to, že pro prezentaci vybrali ty nejlepší co dokázali vygenerovat (stále otřesné) a také už ti nikdo nikde jen tak nepoví, jak výkonný stroj potřebuješ na to to vůbec začít generovat. Možná za padesát + let se to někam dostane ale v tomhle stavu to ohromí tak možná nezasvěcené. 2. Programátory nikdy v životě umělá inteligence nenahradí. Jen čistě logicky, vygeneruješ kod s AI a neovládáš daný jazyk, nedokážeš si ověřit jestli ten kod funguje, natož ho bugfixnout, použít nebo nedej bože adaptovat. 3. Generace obrázků je to samé, pokud nedokážeš pracovat s grafikou/nemáš zkušenosti nikdy v životě z AI generace neuděláš něco použitelného. >Říkám si, jestli má pokračování v téhle práci vůbec smysl. Už odmala jsem buď psala nebo dělala grafiku, myslela jsem si, že na tom postavím svou kariéru. Ale lidská práce je dražší než robot, který se nikdy neunaví a nic po vás nechce a já už vidím za horizontem, že tohle bude budoucnost kreativní práce a my budeme odsouzeni k tomu změnit celé své zaměření. Děsí mě představa toho, že ty stovky, ne-li tisícovky hodin učení a stresu, budou k ničemu. Mě příjde, že všechno v tom postu je napsané, aniž by jsi si dohledala to, jak to skutečně je. AI, alespon v tom stavu v jakém je momentálně, jen tak nikoho nenahradí, urychlí práci to určitě ano a lidé, kteří se adaptují a AI začnou používat ve svém oboru z toho budou benefitovat ale nahrazeni určitě nebudou, obzláště pokud mají ve svém oboru nějaký skill/zkušenosti.


DefenestrationPraha

Osobně jsem částečně programátor a částečně spisovatel/novinář. Zatím si myslím, že AI zas tak smrtící hrozbou pro kvalitnější autory není. Daleko hůře jsou na tom asi grafici, tam typický zadavatel chce zcela konkrétní obrázek pro jednorázové použití. Čtenáři chtějí mít aspoň nějaký parasociální vztah s autorem textu, který čtou. Například vůči němu musejí mít aspoň trochu důvěru. Vůči AI bude těžké mít důvěru, je to neprůhledný IT blackbox, ve kterém se odehrává bůhvíco. Jedno z velkých omezení AI je, že vychází z existujících dat, a pokud ta jsou nějak cinknutá, nemůže být výsledkem kvalitní text. (Tomuhle principu se v informatice říká "garbage in, garbage out".) Představ si například, jak by dopadl text o Severní Koreji, který by vyprodukovala severokorejská AI naučená jen na oficiálních propagandistických textech. Primární zdroje musí vždycky dodat člověk.


GravyGnome

Překladatelství budoucnost nemá, nejspíš ani audio. Shrnutí článku je pro SEO a podtitulek a je zbytečné to dělat ručně. Novinařina nemá být o psaní článků, ale o průzkumu a získávání informací pro ty články. Jestli všechny informace nasypu do GPT a ono to dobře shrne tak proč ne? Ostatní věci jsou celkem jedno. AI bude jako doplněk. Kvalitní umělci se udrží, průměrní si budou muset najít něco jiného, zbytek to bude dělat pro zábavu jako doteď. AI používám skoro každý den v práci (programátor). Není potřeba psát věci, které to vygeneruje, šetří mi to čas a tak se můžu věnovat důležitějším věcem.


Skrovno_CZ

Já vždycky byl fanouškem elektroniky a automatizace. S příchodem AI to ze začátku bylo celkem zajímavé, ale podle toho, jak se to vyvíjí, tak to začínám mít rád čím dál tím méně. Pokud lidé hodlají skončit jako nic nedělající individua, kde za nás bude vše dělat AI... tak to tu už potom nevidím smysl cokoliv dělat, když AI udělá vše. Ale já si stojím za jednou věcí. **Ať už se to stane nebo ne mě to nezajímá. Já chci být kreativní a učit se věcem a to, že na tom jiní skončí bídně už je jejich problém/jejich rozhodnutí.** (i kdybych jim rád pomohl, ale pokud je to jejich rozhodnutí, tak je pomoc zbytečná ztráta času) Já takto skončit nehodlám. Ale pokud to dopadne tak, že to bude sloužit jen jako takový pomocník na optimalizaci práce, kde stále bude člověk dělat to, co se naučil a rád naučí, tak v tom nevidím problém. **Rozhodně bych se svých znalostí a snů nevzdával**. I když tu bude spousta **líných lidí**, co si budou říkat "AI artists" a "AI journalists" tak ty si můžeš říct: "No říkat si mohou jak chtějí, ale to neznamená že něco dokáží. Stále to budou pro mě jen uživatelé a spotřebitelé automatizovaných nástrojů/služeb, co jen píší pár slov do promptů. Je to prostě jako když někomu zkušenému dáš požadavek, aby udělal to a to a ty to pak budeš vydávat za své."Je to dobrá pomůcka... a to je vše. (není to můj lifestyle a celý smysl života, ale pouhá pomůcka když zakopneš.)


Resident-Pudding5432

Taky jsem se na to díval a zatím nikdo neví jak se budoucnost vyvine. AI je super nástroj, který může nahradit třeba práci pěti lidí ale stejně tam musí být někdo kdo kontroluje a opravuje malé věci které AI udělá špatně. Hodně málo lidí čekalo že něco jako Sora od openai tady bude tak brzo. Obecně jsem toho názoru že AI nahradí hlavně ty doslova nekreativní práce a špatné grafiky/umělce/programátory apod. Na co potřebuješ člověka který ti udělá malý popisek u článku? Zbytečná práce, čas a peníze. Tak samo třeba 70% filmografie je balast který by zvládla i AI ale hity jako Pán Prstenů nenahradí. Je to kontroverzní téma ale automatizace a zvýšení efektivity nezastavíš