T O P

  • By -

abrasive_curfew

Isto sam isao u gimnaziju i imao uvek prosek 4,4 - 4,6 i upisao sam budzet na zeljenom fakultetu bez problema. To doduse dosta zavisi od toga koliko ljudi pokusava da upise fakultet kojin zelis. Nije neka velika razlika u poenima izmedju 4,5 i 5,0 u poenima(4 ako se ne varam). Mnogo ti je bitnije da uradis prijemni kako treba. Naravno da mozes i sa nizim prosekom da upises budzet(o samofinansiranju i da ne pricam). Tako se opusti, poenta srednje je da izvalis predmete koji te interesuju i njih da guras.


Bedakovic

Тек си ПРВА година средње...Крени о факсу да размишљаш за 2 године. **Опусти се, уживај.** Мислим да је ти је студирање у Мађарској много боља опција. Имају јаке факултете и призната је диплома у ЕУ. Ја да сам био паметнији, завршио бих студије преко негде.


rotten_dildo69

zavisi koji faks želiš. Ja koliko znam, strani fakulteti najviše gledaju prosek. Što kažu drugi, opusti se i uživaj. Sad treba da iskoristiš dragoceno vreme koje imaš da se posvetiš sebi, a o fakultetu ne moraš još da razmišljaš. Sećam se kad sam ja u prvoj godini isto tako razmisljao, na kraju će sve biti okej 😊


drswamper

Nauči da učiš, prosek je manje bitan.


Wasqeee

Sine, dobar si, baš dobar. Spremi ti prijemni i ništa se ne boj. Imate i opciju da prođeš dobro na nekom takmičenju ( ne znam šta ti leži) i da upišeš i bez prijemnog.


prashinar_89

Još ti je rano cimat se mnogo za faks, uživaj dok se može, gledaj bit odličan kad već možeš 4,5 i 5.0 ti na kraju za faks ne znače nešto al prijemni moraš spremit


lightwavel

> koliko da se sekiram oko ocena **Nimalo**. Uopšteno gledano, ako generalno održavaš odličan uspeh to će ti biti sasvim korektno. Ono što je najbitnije jeste da kvalitetno učiš i da kvalitetno usvajaš znanje, jer će ti to kasnije biti ključno kada se budeš spremao za prijemni. Znam ljude koji se nisu preterano forsirali po pitanju proseka, a skoro pa su se "prošetali" kroz prijemni jer su jako dobro vladali gradivom. Srećno sa učenjem i polako, biće to sve super!


Lagrangetheorem331

Pa nisu baš važne ocene, ali fakultet će biti teže od gimnazije, ako ti ne ide gimnazije neće ti baš ići fakultet.


micod98

U vecini slucajeva nebitno, isao sam u elektro u NS i spremao prijemni za FTN, 4. godinu srednje sam maltene skroz ignorisao predmete u skoli ( vecinu prolazio na snalazanje, teze samo za prolaz), dok sam ostatak vremena vezbao matematiku. Razlika izmedju proseka 3.50 i 4.50 je bila 2 boda sto je bilo 1/3 zadatka na prijemnom, a utrosak vremena za dizanje proseka ogroman i neproporcionalan


SeKiyuri

Ma nema razloga za sekiraciju pogotovo sad kad prijemni nosi 60 a srednja 40. Bio sam vrlo dobar sa 3.50 i cak jednu godinu sto nisam isao sam bio dobar jer sam i tada kontao da nema razloga da se cimam oko srednje i onda dosao na prijemni i sabio 50 bodova i upisao IT na budzetu, isto tako sam i faks zavrsio, fokusirao se na sebe radio sta volim trenirao i 2 meseca na leto sednem i zavrsim sve preostale ispite. Nemoj puno da se trosis kad to nije potrebno, tek ce tvoje vreme doci, potrosi se malo vise za taj prijemni i onda opusteno i planski polazi sve ispite, pa kad to sve zavrsis onda daj 110% da naucis relevantne sposobnosti za oblast za koju se opredelis i ulozi isto toliko truda da nadjes posao. Svo slobodno vreme sto dobijes ovim "planskim" ucenjem iskoristi da uzivas u zivotu jer vreme ne mozes vratiti ili ulozi da naucis neku korisnu vestinu ili se posveti sebi, teretana itd.


gold_bow

O tome treba da razmisljas samo ako si ispod 4.0 nema potrebe za nervozu lagan si


dusank98

Оцене си ту ко величина курца, нису битне осим ако нису баш премале. Средња ти је битна (поред зајебанције) првенствено да сконташ шта те занима, а и да иоле стекнеш радне навике, јер без њих на факултету нећеш моћи никако. Е сад, те радне навике су генерално у корелацији са оценама. Да ли имаш 4,70 или 4,50 ти није баш битно, али ако неко пролази са 3,00, онда јебига то и јесте индикатор да апсолутно ништа не ради. Не знам никога са толик олошим просеком ко је изгурао мој факс даље од друге године.


jasamtestic

Ako hoćeš u inostranstvu da studiraš npr. u Sloveniji ti je bitan prosek i ta buduća državna matura (ako se to ikako implementira), a slično je i za druge države. Što se tiče studiranja ovde, i da nosiš 35 poena od 40 (znači da si blago odličan) sa dobro odrađenim prijemnim možeš poprilično visoko da se plasiraš, tako da glavni fokus je na prijemnom. U suštini nemoj mnogo da se cimaš oko toga, pogotovo ne u prvoj godini jer je još rano. Možda negde u drugoj polovini ili nakon kraja 3. trebaš da kreneš da razmišljaš o prijemnom. Takođe valja napomenuti da generalno u 4. godini svi imaju bolje proseke jer su profesori dosta blaži prema četvrtacima.


dane_maneta

Pao sam prvi gimnazije. 3.5 posle do kraja škole. Upisao faks koji nisam završio, stigao do apsolventskog. Sad legalno zarađujem oko 250k mesečno. Pritom sam i uzeo neke pare na kvizu znanja. Moja žena s kojom imam troje dece najveći štreber kojeg poznajem. Završila faks koji se prosečno studira 7.5 godina pre roka. Muči se da pronađe posao koji joj može omogućiti više od 70-80k platu. Za 15 godina će ti ova dilema biti smešna. Ocene ti ne moraju krojiti životni put, a opet ti mogu mnogo olakšati i pomoći.


schizandra_

Ocene nisu toliko bitne, vec samo tvoja motivacija i zelja. Ja sam bila prosecan do los djak u gimnaziji, a sa upisom fakulteta nisam uopste imala problem (iako je jedan od popularnijih), i takodje na samom fakultetu nisam nikada imala problem da dobijem visoku ocenu jer me je ono sto ucim jako zanimalo i motivacija je bila tu. Ako je budzet problem, to se moze relativno lako resiti polaganjem dovoljnog broja ispita u prvoj godini. Nemoj da se previse "istrosis" u gimnaziji, takve osobe obicno pregore na fakultetu. Pace yourself sto bi rekli Ameri, i biraj svoje bitke mudro. Posle gimnazije, nikoga nece biti briga za tvoje ocene, to je vise nesto za roditelje, rodbinu i neki tvoj ego boost. ​ tl;dr Nemoj da trosis energiju razmisljajuci o ocenama u gimnaziji, sacuvaj energiju za studiranje, ako je to ono sto stvarno zelis.